Britney Spears
BiyografiHayatı

Spears, Kentwood, Louisiana'da doğdu. Erkek kardeşi Brayn Spears,(d.1977) menajerlerinden biridir, kız kardeşi Jamie-Lynn(d.1991) ise aktris ve şarkıcıdır. Çocukluk yıllarında Britney,okulunun jimnastik derslerine katıldı,kilise korosunda da söylüyordu.Bu sırada Disney kanalının seçmelerine de katılıyordu.Bu seçmelerden birinde The Mickey Mouse Club'a seçildi.Yaşı çok küçük olduğu için yapımcılardan biri onun New York 'Broadway 'de bir ajans ile tanıştırarak 3 yıl boyunca gösteri sanatları okuluna gitmesini sağladı. Daha sonra Spears Disney kanalına New Mickey Mouse Clubile geri döndü. Progmramdaki diğer ismler, Justin Timberlake, Christina Aguilera, Joshua Chasez, aktris Keri Russell, ve aktör Ryan Gosling idi.Birkaç yıl sonra Spears bir demo hazırladı ve bu Jive Record'un eline geçti. Plak şirketi Britney Spears ile anlaşma imzaladı ve Britney tüm gençlik dergilerinde ve televizyon programlarında görünmeye başladı. Nsync gurubununda reklamlarına ve sesini göstermeye devam etti..

Britney Spears

1998-1999

1998'in sonlarına doğru Britney'nin ilk single'ı ...Baby One More Time (song) radyolarda çalmaya başladı. Klibi ise müzik kanallarında dönmeye başlamıştı. Bu single Britney'nin uluslalarası alanda büyük bir başarı kazanmasına ve tanınmasına neden oldu. .O dönem yeni çıkan Nsync grubu için grupla birlikte yaptığı Oppening for Nsync Mall tour onun birinci ve az gelirli ilk turnesiydi.~Bu turda kendini tanıtmaya başladı.

2 Ocak 1999 yılında ilk albümü ...Baby One More Time (Album) Jive records tarafından piyasaya sürüldü.Albüm sadece Amerika'da 14 milyon satarak Diomond sertifikası aldı ve tüm dünyada 25 milyon sattı. Bu albüm haftalarca bir numarada kaldı.

1999 Longshot isimli video filmde sevgilisi ile 30 saniyelik bir rol aldılar.Spears’ın rolü şarkılarının video kliplerinden bile kısaydı. Filmde o günlerde ayrı olduğu kız arkadaşını yalnız bırakmayan Justin Timberlake de park bekçisi olarak kamera karşısına geçti. Filmin yönetmeni ise bu kadar kısa rolü olmasına rağmen Spears’ın kendilerini çok uğraştırdığını belirterek, “Sadece onun 30 saniyelik rolü için yarım saat uğraştık” açıklamasında bulundu.

Nisan 1999'da Spears, Rolling Stone dergisinin kapağına çıktı. 1999 yazında ikinci turnesine (...Baby one more time) çıktı ve 1999'un sonunda Britney, eleştirmenlerce o yılın en büyük yıldızı kabul edilmişti.

Mayıs 1999'da Her yandan övgü dolu eleştiriler alan Britney Mtv Euro müzik ödüllerinde Baby one more time adlı şarkısındaki gösterisi ile herkesin beğenisini topladı.O yılın en iyi r&b şarkısı kategorisinde ödülü kimseye kaptırmamasının yanında diğer sanatçılara fark attı. Ödülünü alırken "Tanrı'ya lütuflarından dolayı ve buraya kadar beni getirdiği için teşekkürler ederim" dedi ve adeta şirin pop idol imajı pekişti.Artık onu her dinden,her ırktan,her mezhepten kişi dinliyordu. Britney tüm dünyanın gönlünü kazanmayı başarmıştı.

Bu dönemde ilk dizi deneyimi olan Sabrina'da küçük bir rolle hayranlarının karşısına çıktı. O artık pop müziğin ve reklamların yeni yüzüydü.

2000Britney Spears

2000 Britney 2. stüdyo albümü Oops I did it again'i piyasaya çıkardı. Albüm ilk haftasında 1 milyon barajını geçti ve o yılın en iyi ilk hafta satışını elde etti. Albüm toplamda 19 milyonluk bir satış grafiği yakaladı. Oops i did it again adlı albümede ismini veren şarkıya çekti. Klip yine listelere bir numaradan giriş yaptı. Hayallerini süsleyen Grammy ödüllerinde 2 dalda aday gösterildiği için çok mutluydu. Tabi asıl hedefi Grammy'i kazanmaktı. Ama az bir farkla ödülü Christina Aguilera'ya kaptırdı. Britney son 50 yılın en başarılı kadınları arasında 8. sırayı aldı. Ardından peş peşe klipler çekti. Oops i did it again adlı turneye çıktı. Britney annesi ile birlikte yazdığı "Britney Spears' Heart-to-Heart" isimli kitabını çıkardı. 2000'nin sonlarına yaklaşırken sanatçı Oops!I did it again adlı turnesinden büyük bir gelir elde ederek geri döndü. Britney uzun albüm hazırlıkları için stüdyoya kapandı.

2001-2002

2001 yılı başlarında adı tekrar,Pepsi ile 8 milyon dolarlık reklam antlaşması yaptığında duyuldu.Pepsi ile yolları 1 yıl sonra ayrılacak olan Britney popüleritesini iyice kaybetmeye başladı. Aynı yıl MTV Müzik Ödülleri I'm a slave for you isimli çıkış şarkısında bir pitonla dans ettiği için hayvan hakları savunucularını kızdırdı.Gençlere kötü örnek olan sanatçı olma imajını kazandığı için kınandı.Ardından bu şarkıya çektiği olaylı klip aylarca konuşuldu. Temmuz da dördüncü büyük turnesine çıktı.(Dream within' a Dream tour)

Kasım ayında tamamen kadınlığını ön plana çıkaran 3.stüdyo albümü Britneyi çıkardı.Bu albümü de listelere bir numaradan girdi ve Britney,Amerikan müzik tarihinde peşpeşe üç albümü de listelere bir numaradan giriş yapan tek kadın şarkıcı oldu.Bu albüm satışları ilk iki albüm kadar olmasada, yinede 9 milyondan fazla sattı. Britney hemen turneye çıktı.Kendisi hakkında iki kere öldü haberi çıktı.

Aralık Prens William onu bir geceliğine yatına davet etti.Böylesine terbiyesizce ve küstahça bulan teklifi Britney kabaca reddetti.Bakireliğinin onun için çok önemli olduğunu söylemeye başladı.

Şubat 2002'te ilk filmi Crossroads u çekti.Tanınmamış oyuncularla kamera karşısına geçti.Filmde Britney adlı albümünden üç parça kullandı.Filmin asıl müziği (I'm not a girl not yet a woman),Karaoke parçası canlı olarak söylediği ve Düzenlenmiş bir eski şarkı olan(I love Rock'n Roll),Kamera arkası olarak kullanılan (Overprotected)bu üç şarkıdır.Film büyük bir gişe başarısızlığı göstermesinin yanında yılın en kötü filmleri arasında kendine yer buldu.Bunun ardından da dört yıllık erkek arkadaşı Justin Timberlake'ten ayrıldı.Sevgilisini aldattığı ortaya çıkan sanatçı için Justin Timberlake Cry me a river adlı şarkıyı yazdı.Bundan sonra kariyeri bir anda düşüşe geçti ancak Forbes dergisi onu yılın en güçlü ünlü ismi seçti.

Mayıs Bu kadar kötü giden giden hayatının yanı sıra ailesinde çatırdamalar başladı.Annesi Lynn Spears zenginliği seven biriydi.Bunun aksine babası sade bir yaşamı tercih etmişti.Sürekli anne ve babası bu yüzden kavga eden Britney ruhsal bir bunalıma girdi.Bu yıllarda günlerin en moda filmi olan James Bond filmlerinde kendine rol kapabilmek için aylarca uğraştı fakat hiç bir yapımcı onunla çalışmak istemedi.

2003-2005britney Spears

Ağustos 2003'te Madonna ve Christina Aguilera ile MTV Müzik Ödülleri'nde olay yaratan şovu gerçekleştirdi.Bu olay aylarca konuşuldu.

Madonna'nın etkisi ile Kabbala ile ilgilenmeye başladı Kabbala Merkezi'nin üyesi haline geldi.

Kasım 2003'ta 4. stüdyo albümü In the Zone 'u çıkardı.Albümdeki parçaların çoğunun sözlerini de yazan Britney,bu albüm ile de arka arkaya dört albümü de listelere 1 numaradan giren ilk kadın şarkıcı oldu.Bu albüm sanatsal olduğu için fazla satmadı.Toplamda 6 milyon sattı.Bu albümde yer alan Toxic parçası ile en iyi dans parçası kaydı dalında ilk Grammy Ödülü'nü kazandı.Sonunda amacına ulaşan Britney büyük gelirli Onyx Hotels tour'a çıktı ve Bu turdan 38 milyon dolarlık büyük bir gelirle geri döndü.Yarısında Outrageous klibinin çekimlerinde diz kapağı incitti ve turneyi tamamlayamadı.Bu kaza ona 1.000.000 dolara mal oldu.

11 Aralık 2006Son yılların en başarılı ismi olan Britney Spears'ın Londra'daki Madame Tussauds balmumu müzesine balmumundan bir heykelinin dikilmesi teklifi götürüldü.I'm a slave for you isimli şarkısında dans ederken figüratifize edilen Britney Spearsîn heykeli hala Londra'da sergilenmektedir.

Ocak 2004'te çocukluk arkadaşı Jason Allen Alexander ile Las Vegas'ta evlendi.Evliliği 54 saat sürdü.Britney'e neden evlendiği sorulduğunda ise "sadece evlenmenin nasıl bir şey olduğunu görmek istedim" yanıtını verdi.

Sadece bir reklam olarak Temmuz 2004'te ise dansçı Kevin Federline ile nişanlandığını açıkladı.Tanıştıktan üç ay sonra nişanlanan çift, ailelelerine ve tüm dünyaya sürpriz yaparak Eylül 2004'te evlendiler.Britney'in ailesi bu olaya karşı çıktı.Boşanmasını isteselerde Britney'e dinletemediler.Bir süre ailesinde kardeşi Jamie lynn dışında kimse onla konuşmadı.O sırada Kevin aktris Shar Jackson'dan ikinci çocuğunu bekliyordu.Balayından dödükten sonra Britney genç bir anne olmak istediğini söyledi.

Bir röportajında Başkan Bush'un her kararını desteklediğini açıkladı ve bu Michael Moore'un belgesel filmi Fahrenheit 9/11'de de kullanıldı.Zaten sevilmeyen başkan olan George W. bush'un yanında yer alan Britney artık iyice populeritesini kaybetti.

Eylül 2004'te Britney,12 milyon dolar kazandığı,ilk parfümü Curiousu çıkardı.1 yıl içinde parfüm 100 milyon dolar kazandı.Bunun devamında Britney ikinci parfümü Fantasyi çıkardı.

2004'ün sonlarında ilk best of albümü Greatest Hits:My Prerogative'i çıkardı.Albümde üç tane de yeni parça bulunmaktaydı.Eski bir Bobby Brown şarkısı olan My Prerogative'i yeniden düzenledi.Albüm öncekiler kadar ses getirmesede toplama albüm olmasına rağmen 5 milyon sattı.Artık Britney için zor günler başladı.

2005'in ortalarında kocası Kevin ile Britney and Kevin:Chaotic isimli bir televizyon programı hazırladı.Program beklenen ilgiyi görmedi.

Nisan 2005'te Britney ilk bebeğine hamile olduğunu açıkladı.14 Eylül 2005'te ilk oğlu Sean Preston'ı dünyaya getirdi.Bu doğum Daniel Edwards'e ilham verdi,Daniel Edwards Britney'nin garip bir şekilde doğum yaparken heykelini yaptı.Doğumla birlite Britney'nin kariyeri iyice düşüşe geçti ve bir remix albümü çıkardıysa da hiç satmadı denecek kadar az sattı.Britney bir yandan düşüşe geçen popüleritesini düşünürken Kevin'in onu aldattığı ortaya çıktı.Britney çocuğu için evliliğine devam etme kararı aldı.Dünyaca bu evliliği fazla sürmeyeceği düşüncesi yavaş yavaş gerçekleşiyordu.

2006-2008

Mart 2006'da ünlü sitcom Will & Grace'te konuk oyuncu olarak yer aldı.Mayıs 2006'da The Late Show with David Letterman'da da ikinci hamileliğini açıkladı.Bunun ardında da adı Baby's All Rock 'n' Roll yeni bir bebek giyim serisi çıkaracağını açıkladı.Harper's Bazaar dergisinin Ağustos 2006 sayısının kapağı için çıplak poz verdi.Bu poz yine aylarca konuşuldu.

12 Eylül 2006'da ikinci oğlu Jayden James'i doğurdu.Evliliğini kurtardığını düşünürken eşler iyice işi abartmış ve ayrı yaşamaya başlamışlardı.

6 Kasım 2006'da kocası Kevin Federline'den boşanmak için mahkemeye başvurmuştur.Federline britney ile balaylarında kaydettiği özel görüntüleri basına sızdıracağını açıklamış ve Britney bunalıma girdi.Ardından da Kevin Federline velayet davası açtı.Mahkeme çocukları Kevin Federline vermiş ve Britney haftada kısıtlı olarak çocuklarını görme kararı alınmıştır.Boşanmanın hemen ardından yeni albümü için çalışmaya başladı.

Aralık 2006Britney sosyal çevresini tamamen boşladı ve kendini içki ve gece hayatına vurdu.Gece hayatının akıllanmaz ünlüsü Paris Hilton ile gezmeye başladı.Haklarında çıkan iddialara cevap vermeyen Britney haftalarca kendini evine kapattı,gece hayatını kısıtladı ve Jr. Rotem ile aşk yaşamaya başladı.Yeni albümü ve bomba gibi bir dönüş yapma planları için 3 yıllık suskunluğunu 2007 yılının sonlarında bitireceği sözü ile stüdyoya girdi. Ocak 2007 Britney yeni albümü için hızla çalışmalara başladı.

100.000.000 dolarlık servetiyle dünyanın 12. en zengin kadınlarından seçildi.Yeni albümü için 3. albümünde birlikte çalıştığı Pharell Williams görüşmelere başladı.Isaac Cohen ile aşk yaşamaya başladı.Bu sırada çarpıcı bir haberle dünyası karardı. 25 Ocak'ta teyzesi Sandra Bridges Covington kansere yenik düştü ve hayatını kaybetti. Şubat ayında ikinci oğlu Jayden James'in resimleri basına sızdı. 16 Şubat'ta bir günlük rehabilitasyondan sonra saçlarını tamamen kazıttı ve iki dövme daha yaptırdı.

Nisan Zamanların pop ilahesi çökmüş bir halde hayatına geri döndü.Serveti bitme dercesine geldi.

Mayıs ayında 12-15 dakikalık konserler vermeye başladı. Konserleri ilgi görmedi.Las Vegas'ta verdiği konser tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Haziran ve Temmuz aylarında ise dansçı ve albüm başlığı seçimlerine başladı.Nihayet 31 ağustos 2007 sabahı internette yayınlanan single'ı Gimme More daha çok yeni olmasına rağmen büyük ilgi gördü ve 2 günde media base listesinde 59. sıraya yükseldi. 13 kasım 2007 tarihinde albümünü resmi olarak satışa çıkaracak olan Spears'ın klibi de şu sıralar gösterimde.Her ne kadar Amerikan listelerinde başarı gösterememiş olsada Gimme more Billboard'un POP AIRPLAY 100 listesinde 1.sırada.

9 Eylülde Palms Hotel'de düzenlenen MTV VMA'da Britney beklenen performansı gösteremedi.Herkesin büyük umutla beklediği show tam bir rezalet olarak nitelendirildi.Pop'un Prensesi adeta bir sutyen ve dar bir şortun arasına sıkıştırılmış uyurgezer gibiydi.Amerikan basınının "Çevre Kirliliği" olarak bahsettiği Spears'ın şovu U.S Weely dergisinin ünlü yazarı Perez Hilton olmak üzere tüm eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu.Sahne arkasında gözyaşlarına boğulan Spears'ı dansçıları teselli etti.


Ekim sonunda 5.stüdyo albümü olan "Blackout" çıktı. Albüm diğer albümleri gibi listelerde 1 numara olamadı ve daha önce 4 albümünün 4 ü birden Amerika'da 1 numaradan giriş yapmış tek kadın sanatçı olma ünvanına 5. albümünü ekleme şansını kaybetti..Albüm Ancak iTunes'da başarı gösterebildi ve toplamda 2 milyon satabildi. Billboard'a aslen 1 numaradan girse de,son anda The Eagles'ın albümünün katılmasıyla 2 numaradan giren albüm 3. haftasında 23. sıraya kadar düşmesine rağmen Türkiye'de çıktığı ilk 2 hafta boyunca 1 numarada kaldı.

Daha 26 yaşında olmasına rağmen vücudu tamamen deforme olan ve kendini şöhrete taşıyan esnekliğini kaybeden Britney, diyetisyenlerin kontrolünde sıkı bir diyete başlayarak eskisi gibi olacağına tekrar söz verdi.

4 Ocak'ta hayranlarının düzeldiğini umut ettiği Britney,evinde belirsiz bir maddenin etkisine girerek bir kez daha hayranlarını ve tüm düyayı şok etti.Çocuklarını görmek için kocası Kevin Federline'dan Sean Preston ve Jayden James'i alan şarkıcı çocuklarını geri vermek istemeyince yüksek dozda madde bağımlılığından hastaneye kaldırıldı.Durumunun iyi olduğu belirtilen şarkıcı 1 gün sonra hastaneden taburcu oldu.

Son olarak Pakistan asıllı ingiliz Adnan Ghalip ile evlenip müslüman olacağını söyleyen Britney'nin, yakın çevresine Pakistan'a yerleşip daha mazbut bir yaşam süreceğini söylediği iddia edildi....

Bu iddialara karşılık açıklama yapmayan Britney büyük bir hızla paparazzi Adnan Ghalip'den ayrılıp,model Isaac Cohen'le aşk yaşamaya başladı.

Bu aşkı da kısa süren Spears tekrar rehabilitasyon merkezine yattı ve tüm serveti babası Jamie Spears'a devredildi.Geçtiğimiz günlerde serbest kalan Britney'in yorgun hali dikkatlerden kaçmadı.Bunun sebebi ise yakalandığı Bipo hastalığı ve aşırı strese bağlandı.Hastalığının ilerlemesine rağmen klip çalışmalarını ve konserlerini ertelemeyeceğini söyleyen Spears,tüm hızıyla yeni klibi için çalıştığını açıkladı.

Verdiği demeçleriylede gündeme oturan Spears son olarak şarkıcı Beyonce'yi diline doladı.Beyonce'nin Tina Turner ile yaptığı Mtv showunu rezalet olarak nitelendiren Britney,devamında şu sözleri söyledi "Berbattı ve çok komikti.Beyonce kendini yere atmaktan başka birşey yapmadı.Kostümü de hiç olmamıştı.İzlerken gülmekten kasıklarım ağırdı.Diğer herkesin de benim gibi düşündüğüne eminim " diyerek sözlerini noktaladı.Bu haber Amerikan basınında "Herkes senin gibi playback yapmıyor" başlığıyla yer buldu. Us Weekly dergisi, haberde Britney'in sürekli playback yapıp dans ettiğini,Beyonce'nin ise hem şarkı söyleyip hem dans ettiğini yazdı.

Buna karşılık Beyonce ile asla kıyaslayamayacağımız Pop yıldızı Britney bu haberlere yorum yapmadı.Çocuklarıyla birlikte olmanın verdiği mutlulukla adeta havalara uçan Britney'in yakınları,şarkıcının hiç bu kadar mutlu olmadığını söyledi.

Çocuklarıyla birlikte olmanın verdiği moralle "How I Met Your Mother" adlı ünlü sit.com'da, sekreter rolünde ekran başına geçen Spears,rekor kırarak sit.com'un o günün en çok izlenen programı olmasını sağladı.Bu habere hem şaşıran hemde sevinen Britney,eski popüleritesine yavaş yavaş kavuştuğunu gösterdi.

2008 MTV VMA'daki performansı ve 3 dalda ödül kazanmasıyla gümdeme bomba gibi düşen Britney Spears adeta küllerinden yeniden doğdu.3 ödül kazanmasına karşın yine de eleştirilerden kurtulamayan Spears daracık seksi kıyafetiylede eski günlerine döndüğünün sinyallerini verdi.Ünlü pop yıldızının ödülleri sansasyonları yüzünden aldığını söyleyen eleştirmenler, Britney Spears'dan çok yeni şarkıcı Katy Perry'nin ilgi çektiğini vurguladı.Bu haberlere cevap vermeyen Britney, sadece çok mutlu olduğunu söyleyerek geceden ayrıldı.Bir başka iddia ise Britney'in ödülleri izleyicilerin olayları ile almadığı MTV'nin reytingleri arttırmak için Britney'i ödüllendirdiği iddia edildi.Haberlere kulak tıkayan Britney, Jive Records'un yaptığı resmi açıklamaya göre yeni albümü Circus'u 2 Aralık'ta piyasada sürecek.Albümden çıkan ilk şarkı Womanizer 29 Eylül'de radyolarda çalınmaya başlandı.i-Tunes ve Pop Airplay listelerinde 1 numara olan şarkı,Bilboard listelerinde büyük bir rekora imza attı.Bilboard Hot 100'e 96.sıradan giren Spears kliple birlikte 1.oldu.Klibiyle de tüm gözleri üzerine çeken Britney Spears,birçok Amerikan listesinde zirveye yerleşti.

Spears,2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde de Yılın Albümü ve 2008'in Sanatçısı ödüllerini aldı.Geceye bantla bağlanan Britney Spears,herkese teşekkür etti.

(Bu sayfa Wikipedia'dan alıntıdır)